Loading...

Proč pozdrav slunci detoxikuje?

Uctívání slunce bylo známo v celé řadě kultur a národů. Zmínit můžeme Vikingy nebo prastarý Egypt či Mezopotámii. Teprve yoga ale přidala do uctívání slunce jiný rozměr. Propojila rituály s cvičením asan a recitací manter.

Zvláštností ovšem je, že pozdrav slunci byl tradičně statickým cvičením koncentrace, při kterém se recitovaly mantry. Dynamický pozdrav slunci, jaký dnes cvičí miliony lidí, se objevil až v moderní době. První záznamy o něm pochází až z počátku dvacátého století.

Proč se při různých příležitostech cvičí 108 pozdravů slunci? Proč vůbec cvičit pozdrav slunci? …

  1.  SVALY … Pozdrav slunci procvičí celé tělo, posílí svaly, podpoří trávení a dodá energii pro celý den.
  2. DRŽENÍ RĚLA … Pozdrav slunci v sobě zahrnuje protažení, zahřátí i posílení svalů celého těla. Páteř se zpružní i posílí, hybnost se zvýší i v  ramenních a kyčelních kloubech. Posilujeme svaly zad, hlubokého trupového svalstva, ramen i zápěstí. Zlepšujeme držení těla.
  3. DECH … Sladěním pohybů a dechu se prohlubuje dýchání. Ve výdechových pozicích, které stlačují hrudní koš a břicho, se plíce maximálně vyprázdní a v nádechových pozicích se naplní čerstvým vzduchem. Zvýší se tak příjem kyslíku ve všech buňkách i tkáních.
  4. KREVNÍ OBĚH a LYMFA … Cvičení pozdravu slunci rozproudí krev v celém těle, posiluje srdeční sval, zahřívá končetiny, působí proti křečovým žilám. Stimuluje lymfatický systém a zlepšuje odolnost proti nemocem.
  5. TRÁVENÍ … Střídavým stlačováním a natahováním břišní stěny se masírují vnitřní orgány. Zlepšuje se prokrvení břišní oblasti i peristaltika. Urychluje proces trávení, odstraňuje zácpu, podporuje metabolismus a odbourávání tuku.
  6. HORMONY … Cvičení pozdravu slunci stimuluje a harmonizuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Štítná žláza, nadledvinky, hypotalamus či pohlavní žlázy se během cvičení systematicky prokrvují ke správné funkci. Pravidelným cvičením se můžeme zbavit nebo předejít obtížím jako je nepravidelná menstruace, silná únava nebo obezita.
  7. KŮŽE … Díky pozdravům slunci se z těla lépe uvolní toxiny a pokožka se pročistí. Cvičení pomáhá proti akné i ekzému.
  8. PAMĚŤ a MOZEK … Cvičení pozdravu slunci zlepšuje okysličení mozku a pomáhá nám tak proti ospalostiúnavě zvyšuje mentální výkonnost. Cvičením podporujeme i dobrý spánek paměť.

108 je posvátné číslo v hinduismu i buddhismu. 108 korálků má yogová mála, která slouží k recitaci manter. 108 korálků má buddhistická a tibetská japa (džapa) mála. 108 korálků má i křesťanský růženín. 

PROČ DETOXIKUJE?

Pokud propojení pozic, které obsahuje pozdrav slunci, odcvičíme 108 krát, naše tělo, zrychlí svoje procesy natolik, že samo vyhání toxiny z těla. V dnešní době svému tělu příliš nevěříme. Pravdou ale je, že pokud v něj věřit budeme, zjistíme, že se samo tělo dokáže uzdravit z mnoha nemocí a neduhů. Stačí jej “jen” vrátit do rovnováhy, rovnováhy vnitřní i vnější. K tomu nás vede třeba právě YOGA. K rovnováze nás vede třeba zrovna POZDRAV SLUNCI surya namaskar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *